موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    MBA

معرفي MBA 

  MBAمدل آمريكايي آموزش مديريت است. تقريبا اواخر قرن 19 و اوايل قرن 20 شكل گرفت و مخفف Master of Business Administeration است. BA را در ايران مديريت بازرگاني مي گوييم كه سال هاست كه در كشور وجود دارد. تفاوتي كه با رشته هاي ديگر دارد اين است كه MBA  يك رشتة‌علمي نيست. يعني درصد عمدة كساني كه اين رشته را مي خوانند نمي خواهند كار تحقيقي بكنند. بلكه هدفشان اين است كه مهارت هاي مديريتي خودشان را افزايش دهند. به طور كلي اين رشته حالت تحقيقي ندارد و تنها توسعه مهارت است. و كاري كه مي كند اين است كه اگر فردي كه متخصص است و مي خواهد مدير شود لازم را به او آموزش مي دهد. مثل حسابداري ، بازاريابي ، اقتصاد، كامپيوتر و ... MBA در  آمريكا شكل گرفت. به اين ترتيب كه بعد از جنگ جهاني دوم كه تقاضا براي مديرهاي خيلي حرفه اي بالا رفت. مهندساني كه در صنعت كار مي كردند مهارتهاي جديدي براي مديريت لازم داشتند. در حال حاضر طبق آخرين آمار000/60 نفر فارغ التحصيل MBA هستند. تا اوايل دهة 60 كشورهاي ديگر دنيا  MBA نداشتند و شروع به ايجاد و گشترش اين رشته كردند. بعد از آمريكا ، انگلستان اولين كشوري بود كه MBA را ايجاد كرد.

الان رشد MBA در آمريكا متوقف شده ولي در آسياي شرقي و در كشورهاي در حال توسعه رشد خوبي دارد. در دهة 90 ناگهان رشد فارغ التحصيلان MBA زياد شد. البته اخيرا از نظر آموزش رقباي ديگري هم پيدا كرده. مثلا افراد را در داخل شركت كاملا متناسب با نيازهاي شركتشان آموزش مي دهند. بحث آموزش از راه دور هم باز يك رقيب MBA است. كساني كه MBA مي باشند وارد عرصه مديريت مي شوند و در سطوح مختلف مثل مدير توليد يا بازارياب يا مدير مالي مشغول به كار مي شوند يا نهايتا مدير عامل شركت مي شوند. گروه دوم كه شايد 9/9 درصد از فارغ التحصيلان MBA هستند وارد كار مشاوره مي شوند. برخي در شركت هاي مشاورة مديريت (در ايران مثل سازمان مديريت صنعتي) كار مي كنند و گروهي به عنوان كارشناس مثلا تحليل گر مالي  يا تحليل گر بازار يا متخصص نيروي انساني در سازمان ها كار مي كنند بدون اينكه وارد كار اجرايي شوند. گروه سوم كه درصد كمي هستند ممكن است ادامة تحصيل بدهند و دكترا دريافت كنند و استاد شوند. رويكردي كنوني دنيا، رويكرد كار آفريني است به اين معنا كه ما بايد فارغ التحصيلان MBA را تشويق كنيم تا خودشان كسب و كار راه بياندازند.

كساني كه در كار تجارت بوده و مدير هستند، بعد از مطالعه MBA ‌ احساس مي كنند مهارتشان بيشتر شده است. حقوق كساني كه MBA خوانده اند در آمريكا 5/3 برابر كساني است كه با همان تحصيلات و سن در موقعيت هاي ديگري كار مي كنند. اين است كه حقوق MBA رشد بيشتري مي كنند و مي توانند بهتر در سازمان ارتقا پيدا كنند يا ياد مي گيرند كه بهتر پول دربياورند. وقتي MBA مي خوانيم ياد مي گيريم كه چگونه بايد ارتباط برقرار كنيم يا چگونه بايد يك مسئله را حل كنيم. با پيچيدگي ها و سياست ها در داخل يك سازمان آشنا مي شويم. اين مباحث به هرحال به كسي كه در سازمان به عنوان كارمند كار مي كند خيلي كمك مي كند كه رشد موثري داشته باشد.

مشخصات MBA  

1) کلاس ها و دروس ، تحقيقات و ارائه آنها بايد به زبان انگليسی باشد و در کشور هايی مانند فرانسه، آلمان و روسيه هم با تمام تعصباتی که روی زبان اصلی شان دارند، MBA  به زبان انگليسی تدريس می شود.

2) خصوصيت ديگرMBA اين است که علاوه بر درس های تئوری بايد همراه با تحقيقCase Study  ، بازيهای تجاری Business Games ، و ارائه نتايج  در قالب Presentation  و معمولا  تز و کارآموزی می باشد.

3) سیستم آموزشی برنامه MBA بايد مرتبا مورد نو سازی قرار گيرد تا دانشجويان بتوانند با آخرين نياز ها و دست آورد های علمی و مديريتی آشنا شوند.

رشته MBA خوب است يا بد؟ 

بحث هاي زيادي كه در خصوص دفاع يا حمله به رشته MBA در وبلاگهاي مختلف جريان داشت ، موضوع جالبي به نظرم رسيد تا پستي در اين خصوص بنويسم

 

رشته MBA رشته اي است كه جوانب و زمينه هاي مختلفي كه مدير شركت تجاري بايد با آنها آشنا باشد را به مخاطب خود به صورت فشرده انتقال ميدهدولي بحث اينجاست كه ايا فارغ التحصيلان اين رشته واقعا توانايي لازم را كسب ميكنند؟

 

از نظر من پاسخ اين سوال منفي است. به هيچ عنوان نميتوان گفت اگر كسي حتي اگر در هاروارد فارغ التحصيل مديريت شود حتما مدير شايسته اي است چرا؟

براي اينكه اصولا مديريت يك توانايي ذاتي هم لازم دارد كه از آن به عنوان هنر مديريت در كتب مختلف مديريت ياد ميشود.

كسي كه فاقد اين توانايي است حتي اگر از بهترين رشته هاي مديريت بهترين دانشكده هاي دنيا نيز فارغ التحصيل شود از عهده وظيفه مديريت بر نمي آيد

همانگونه كه ميبينيم بسيارند افرادي كه اصلا هم دانشگاه نرفته اند ولي از طريق مطالعه آزاد و بيشتر با تكيه بر بخش ذاتي مديريت خود توانسته اند مسئوليت مديريت خود را به انجام برسانند.

 

اين عنصر ذاتي نكته هاي بسياري را در خود دارد. همان عنصري كه هر كسي فكر ميكند آن را دارد و اصولا مدير توانمندي است در حاليكه تفاوتي بين مفاهيم مديريت و رهبري و سرپرستي و رياست قائل نيست و همه را يكسان ميداند

 

به همين دليل اصلا نبايد انتظار داشت كه فارغ التحصيل رشته MBA شاخ شكن غول باشد  اين رشته براي من كه فارغ التحصيل مديريت صنعتي بودم چيز چندان عجيب و غريبي نبود و شايد فقط 30 درصد برخي از مهارتهاي من را افزايش داده باشد ولي قطعا براي ليسانسهاي غير مديريتي رشته اي است بسيار توانمند چون اين افراد كاملا با تكنيكها و ابزارهاي مختلف مديريت در جميع رشته هاي آن اعم از منابع انساني و توليد و بازرگاني و مالي نا آشنا هستند اين رشته ميتواند بسيار به كارشان بيايد چرا كه چكيده نكات اساسي براي اداره كسب و كار را در اين رشته گنجانده اند.

بنابر اين اگر شما فردي هستيد كه اولا داراي تجربه اي در كسب و كاري بوده ايد (يعني عملا سرمايه گذاري كرده و ريسك نموده ايد يا با استخدام در سمتهايي با مسئوليت مديريت در اين زمينه تجاربي بدست آورده ايد) و در ثاني به نظر ميرسد كه توانايي تاثير گذاري بر ديگران را نيز داريد و ميتوانيد بدون استفاده از قدرت زور و چماق ديگران را پيرو خود كنيد تا كاري را كه ميخواهيد برايتان انجام دهند اين رشته ميتواند بسيار به كارتان بيايد تا كسب و كار خودتان را بهتر اداره كنيد

اگر هم فردي هستيد كه به دنبال جذب و استخدام اين افراد و سپردن مسئوليتهاي مديريتي به اين افراد هستيد مطمئن باشيد كه همه فارغ التحصيلان اين رشته توانايي اداره كردن حتي كارگاههاي كوچك را هم ندارند.

علاوه بر آن محيطي كه مدير در آن قرار ميگيرد هم بسيار موثر است. يعني ممكن است فردي در سازماني در يك كشوري مدير بسيار توانمندي باشد و بتواند به خوبي از عهده دستيابي به اهداف سازماني در شرايط مختلف بر بيايد ولي دليل نميشود همان فرد در كشور ديگري يا سازماني از نوع ديگر نيز به همان نسبت موفق باشد.

مثلا شايد اگر اقاي جك ولش را مدير ايران خودرو كنند نتواند كاري از پيش ببرد. چ.ن شرايط محيط كسب و كار آمريكا با ايران تفاوتهايي دارد كه بايد اختلافات فرهنگي را هم به آن افزود. ضمن آنكه مدير ايران خودرو شايد نتواند به عنوان مدير مثلا قطارهاي رجا مدير موفقي باشد و چه بسا اگر در ايران خودرو مدير موفقي بوده است در قطارهاي رجا فضاحتهاي مديريتي به بار بياورد.

 

و اما اگر تمايل داريد در اين رشته ادامه تحصيل بدهيد حتما قبل از آنكه در خصوص دانشكده بررسي كنيد در خصوص اساتيد وسواس داشته باشيد.

به راحتي ميتوان اسامي هيئت علمي دانشگاهها و سوابق آنها را از طريق اينترنت بدست آورد.
در هر رشته اي اين اساتيد متبحر و دانشمند هستند كه ميتوانند فارغ التحصيلان ماهري را تحويل جامعه دهند. پس بسيار مهم است كه به ظواهر امر توجه نكنيد بلكه بطن دانشگاهها را مورد مطالعه قرار دهيد.


به عنوان مثال سازمان مديريت صنعتي اولين دانشكده اي است كه رشته
EMBA را در ايران برگزار كرد. سالها پس از آن دانشگاه شريف نيز اولين دوره MBA را در ايران برگزار نمود. گرچه پيش از انقلاب دانشگاه امام صادق فعلي نماينده دانشگاه هاروارد بود و سه دوره نيز فارغ التحصيل رشته مديريت داشت.

 

ولي دليل نميشود كه ادعا كنيم دانشگاههاي شريف يا سازمان مديريت صنعتي بهترين فارغ التحصيلان را تحويل ميدهند. همه چيز به اساتيد مربوط ميشود و البته دانشگاههاي معروف نيز معروفيتشان را از تجارب علمي اساتيدي كه با آنها همكاري ميكنند و ظوابشان به دست مي آورند.

 

وارد مقايسه تواناييهاي مديريتي شريفي ها با سازمان مديريت صنعتي نميشوم چون بايد خودتان عملا تجربه كنيد و فعلا كار من نيست كه تحقيق كنم و نيازي هم ندارم ولي شايد يكي از دلايل تفاوت و برتري دانشجويان سازمان مديريت صنعتي نحوه گزينش دانشگاهها باشد كه در سازمان مديريت صنعتي بر تجارب مديريتي و گزينش بر اساس تجارب دانشجو تاكيد دارند


راستي در خصوص فرق MBA و EMBAكه سوالهاي زيادي نيز ازدوستان بزرگوار از من ميپرسند در همينجا عرض كنم كه رشته EMBA در اصل همان MBAاست كه براي افراد شاغل در پستهاي مديريت طراحي شده است تا اين افراد ضمن تحصيل به صورت نيمه وقت امكان حضور در مسئوليتهاي خود را نيز داشته باشند و الزاما همه آنها بايد داراي تجارب اجرايي نيز باشند چون دروس طراحي شده براي اين افراد به گونه اي است كه از تجارب عملي افراد در طول سالها مديريتشان نيز در تركيب با دروس تئوري استفاده شود.


نكته مهم ديگر نيز آنكه قرار نيست فارغ التحصيلان اين رشته به دنبال اخذ PhD باشند چرا كه PhD داشتن يعني اهل تحقيق بودن در حاليكه اصولا مديري كه محقق باشد به درد كار مديريت نميخورد بلكه وظيفه او استفاده از تحقيقها به نفع منافع سازمان است. كسي كه بيش از اندازه در كاري متخصص شود به درد پستهاي بالاتر مديريت نميخورد. مديران ارشد سازمانها بايد بيشتر جنراليست باشند تا متخصص براي اينكه بتوانند از زواياي مختلف به مسائل نگاه كنند و مسائل را حل كنند.


به قول جناب اقاي دكتر خرم: "اسپشياليستها(متخصصين) سعي ميكنند بيشتر و بيشتر در مورد موضوعات خاصي بدانند. آنها آنقدر اين كار را ادامه ميدهند تا اينكه همه چيز را در مورد هيچ چيز بدانند.


جنراليستها سعي ميكنند كمتر و كمتر در مورد همه چيز بدانند و روزي متوجه ميشوند كه هيچ چيز در مورد همه چيز ميدانند"


اگر دقت كنيد متخصصين دارند سعي ميكنند در مورد موضوع خاصي بيشتر بدانند و براي همين هم هست كه MBA خوانها شانس بيشتري براي مدير شدن دارند تا PhD دارها و عملا كمتر شركتي PhD دارها را به (البته بجز جهان سوم) به پستهاي مديريت ارشد انتخاب ميكنند


  هدف از فراگيري MBA

بگذاريد اين موضوع را با مثالي باز کنيم. شما حتما با نام آقاي قلمچي دارنده بزرگترين مرکز آموزش کنکور آشنا هستيد. قلمچي تا ده سال پيش يک دبير ساده رياضي و فيزيک بود که گاهي اوقات در ساعات فراغت از مدرسه به تدريس خصوصي مي پرداخت اما امروز با در آمد سالانه حدود 4 ميليارد تومان يکي از مشهورترين و پر درامد ترين افراد ايران است که نحوه درآمدش هم کاملا آشکار است و اتفاقا مردم با ميل و رقبت حاضر هستند به موسسه او پول بپردازند سوالي که مطرح مي شود اين است که چطور اين اتفاق مي افتد ؟چرا از ميان اين همه دبير فقط يک نفر مي تواند تا اين حد موفق عمل کند؟در واقع کار MBA همين است ام بي اي به شما به عنوان يک فرد عادي در هر تخصص و دانشي امکان مي دهد تا ذهن خود را متوجه خلاء ها , نيازها, شکاف ها و کمبودهاي بازار کنيد و بر اساس تکنيک ها و تاکتيک هايي که بازار و کسب و کار شما مي طلبد بهترين راه براي توسعه کسب و کار خود را پيدا کنيد و سهم خود را از بازار افزايش دهيد. مثالهايي ايراني و خارجي از اين دست بسيار هستند هايدا بزرگترين Fast food زنجيره اي در ابتدا فقط يک ساندويچي ساده بود اما از همان ابتدا ايده اي بزرگ بود و يا ebay يک سايت معمولي بود ولي هم اکنون يکي از پر سود ترين سايت هاي اينترنتي دنياست.

MBA تا حد کمي به شما مي آموزد که در ايجاد يا توسعه يک کسب و کار چگونه اولين باشيد اما تا حد بسياري به شما ياد مي دهد چگونه در کسب و کار خود و در بازار رقابتي بهترين باشيد.

    بازار کار MBA

اگر به بازار کار MBA در ايران نظر بي افکنيم ايران حداقل تا 10 سال آينده نيازمند متخصصين اين رشته خواهد بود اين پيش بيني با توجه به تراکم زياد مهاجرت فارغ التحصيلان اين رشته از کشور براي کار يا ادامه تحصيل در خارج کشور و نياز شديد سازمان هاي بزرگ و اقتصادي  و شرکت هاي دولتي و خصوصي که تعدادشان کم هم نيست بسيار با وسواس صورت گرفته است.

اما بازار کار MBA در خارج از کشور نيز از جايگاه مطلوبي برخوردار است و کشورهاي آمريکا و کانادا در جذب متخصصين اين رشته درنگ نمي کنند. از خاطر نبريد که بسياري از دانشجويان اين رشته از همان ابتداي تحصيل دعوت به کار مي شوند.

   ادامه تحصيل در MBA

براي ادامه تحصيل در مقطع دکتراي MBA بايد از ايران خارج شويد و در يکي از دانشگاههاي معتبر آمريکايي, کانادايي, استراليا ، انگلستان و مالزی به تحصيل بپردازيد.ميانگين ماهانه درآمد فارغ التحصيلان MBA در ايران چقدر است؟  

طبق آماري كه گرفتم فارغ التحصيلان MBA الآن 4 تا 5 برابر رشته هاي ديگر درآمد دارند. الآن يك فارغ التحصيل MBA تقريبا بين ساعتي 3500 تومان تا 30000 تومان دستمزد دارد. الآن بازار كار جالبي دارد ولي اگر فارغ التحصيل زياد شود اين درآمد كم مي شود، ولي به هرحال تجربه دنيا اين است كه كساني كه MBA مي خوانند درآمدشان بالا است.

 
 گرايش هاي MBA در دنيا و ايران چيست؟

MBA در طيفي از حوزه هاي عملياتي تا حوزه هاي تجاري گسترده مي شود. در ايران چيزي كه به نام MBA درس داده مي شود با خارج كمي فرق دارد. در ايران گرايش هايي مثل مديريت تكنولوژي و مديريت اطلاعات و عمليات داريم كه جايش در دانشكده هاي صنايع است. در آمريكا MBA به تجارت گرايش دارد. مهم ترين تمركز آن روي بازاريابي و كارآفريني است. و در كنار آنها گرايش منابع انساني و سازماندهي است، MBA در ايران به آن طيف عملياتي نزديكتر است و در حوزه هاي مالي و بازاريابي ضعيف است.

 سازمان مديريت صنعتي حدود 12ـ10 سال پيش كه MBA اجرايي را راه اندازي كرد اولين جرقه MBA بود. هرچند قبل از انقلاب يك دورة خيلي خوب MBA در مدرسه عالي مطالعات مديريتي داشتيم كه الآن دانشگاه امام صادق شده است ، چند شركت بزرگ بخش خصوصي با همكاري دانشگاه هاروارد آنجا را راه انداخته بودند. و يكي دو دانشگاه ديگر هم داشتند اين كار را مي كردند كه ادامه پيدا نكرد. آنجا تقريبا 4 دوره فارغ التحصيل خيلي خوب داشت كه اكنون آدم هاي برجسته اي در مديريت هستند. بعد از آن دوره MBA نداشتيم تا در دهة 70 كه سازمان مديريت صنعتي مديريت اجرايي را با گرايش هايي مختلف مثل مديريت شهري و بيمارستاني پايه گذاري كرد. كلمه MBA را عملا دانشگاه شريف معمول كرد.  MBAيکي از پرطرفدارترين و پر سود ترين رشته هاي تحصيلي است و براي تحصيل در آن شما با هر مدرک ليسانسي مي توانيد در آزمون هاي مربوطه ثبت نام کنيد.

 

رشته MBA به دليل تفاوت هاي ماهيتي از ظاهر آسان و جذابي نسبت به ساير رشته هاي برخوردار است ولي در عمل براي موفقيت در کنکور و تحصيل در آن نيازمند توانمندي هاي هوشي و ذاتي خواهيد بود که مي تواند تضمين کننده موفقيت يا شکست شما در اين رشته باشد.

 

 وفور فوق ليسانس مديريت بازرگاني(ام بي اي) 

فوق ليسانس مديريت بازرگانی كه زمانی سرمايه گذاری مطمئنی برای پيشرفت شغلی به حساب می آمد، ديگر آن چك بدون امضايی كه قبلا بود، نيست.


در دوران تحصيلتان سه حرفی كه احتمالا می توانست بيشتر تغيير را در مسير زندگی تان به وجود آورد: ام. بی. ای. يا فوق ليسانس مديريت بازرگانی بود. در طی چند دهه گذشته، ام. بی. ای. جوازی بوده برای ورود به عرصه مديريت در رده های بالا، به اضافه حقوق ماهيانه و 'شخصيت متمايزی' كه به همراهش می آمد.وليكن از وقتيكه موضوعيت و ارزش اين مدرك زير سئوال رفته است، در طی سالهای اخير رابطه عاشقانه با فارغ التحصيلان ام. بی. ای. رو به سردی گذاشته است. دو گرايش، كه باعث به وجود آمدن نوعی دور باطل شده اند، دليل اين برخورد تغيير يافته می باشد: اول، ركود اقتصادی جهانی در طی چند سال اخير باعث شده كه عده زيادی به دانشگاه ها بازگردند تا دوران بازار كار نه چندان خوب سپری گردد؛ دوم، بازار كار توانايی جذب تعداد كمتری از افرادی كه با ام. بي. اي. فارق التحصيل می شوند را دارد. ( بيش از 100000 آمريكايی با مدرك ام. بی. ای. هر سال فارغ التحصيل می شوند.)


برنت كرايت (3)، دستيار مدير (4) دانشكده فوق ليسانس مديريت الر (5) در دانشگاه آريزونا (6) گفت، " برای دانشجويانی كه انتظار داشتند در پايان برنامه تحصيلی دو ساله شان شغل مناسبی بدست بياورند، آن دوران خوب به پايان رسيده است. دانشجويان ام. بی. ای. امروزی بايد نقش خلاقانه و فعالانه ای در تجربه تحصيلی خود بازی كنند."

بررسی جديدی كه توسط دانشكده بازرگانی فوكوا (7) دانشگاه دوك (8) روی 183 فارغ التحصيل از 10 دانشكده مديريت رده بالا انجام شد نشان داد 84 درصد دانشجويانی كه قبل از سال 2000 فارغ التحصيل شدند، قبل از پايان تحصيلاتشان كار تمام وقت پيدا كرده بودند، ولی در سال 2003، اين رقم به 60 درصد تنزل يافته بود. پيشنهاد كار تقريبا نصف شده بود: دريافت 2.9 پيشنهاد كار دائم برای هر فارغ التحصيل در سال 2000، و فقط 1.8 پيشنهاد كار دائم در سال 2003.

اين آمار و ارقام مشكل را پيچيده تر می كند. پيش از اينها، فارغ اتحصيلان ام. بی.ای. بيشتر با فارغ التحصيلان همدوره ای خودشان رقابت می كردند. امروزه، آنها با فارغ التحصيلان ام. بی. ای. دوره های قبل و شاغلين با تجربه كه به علت بيكاری و سياست كاهش كارمندان شركتها و موسسات به اجبار دوباره وارد بازار كار شده اند، رقابت می كنند.

بعلاوه، مدتهاست كه شركتهای 'هزينه نگر' از استخدام فارغ التحصيلان ام. بی. ای. پرهيز می كنند. استخدام يك نفر با مدرك ليسانس بسيار ارزانتر از استخدام شخصی با مدرك ام. بی .ای. تمام می شود. عجيب آن كه، بعضی از شركتها اولين بار است كه فارغ التحصيلان ام. بی. ای. را استخدام می كنند، برای اينكه اينك می توانند آنها را با حقوق هايی كه قدرت پرداختش را دارند، و قبلا نداشتند، استخدام نمايند.

دكتر دانيل گروپر (9)، دستيار مدير و مدير اجرايی برنامه ام. بي. اي. در دانشگاه آبورن (10) آلاباما (11) می گويد، " دارندگان مدرك ام. بي. اي. بايد نشان دهند مهارت و توانايی اين را دارند كه در افزايش سود دهی شركت نقش موثری ايفا كنند. فقط برای اينكه مدرك ام. بی. ای. دارند قرار نيست كه از معيارهای سنجشی كه در مورد ديگر كارمندان شركت اعمال می شود، مصون بمانند."

همچنين افت بارزی در سوددهی كسب مدرك ام. بی. ای. رخ داده است، مخصوصا برای آنهايی كه شغل خود را ترك می كنند تا اين مدرك را بگيرند. در حاليكه دانشگاهها سودهای كلانی از قيمت بالای اين مدرك می برند – كه در دانشگاههای درجه يك آمريكا به 40000 دلار در سال نيز می رسد – دانشجويان تمام وقت در واقع حقوق دو سال كار كردن را نيز از دست می دهند.

بعلاوه، برای دارندگان مدرك ام. بی. ای. سخت است كه پس از ترك نيروی كار دوباره به آن بازگردند. جك وارلا (12) 33 ساله، كه در حين درس خواندن برای كسب مدرك ام. بی. ای. از دانشگاه نووا ساث ايسترن (13) فلوريدا (14) شاغل نيز بود و پارسال فارغ التحصيل شد، اظهار داشت، " هيچكس نبايد حين درس خواندن برای مدرك ام. بی. ای. كار كردن را ترك كند. در تاريخچه شغلی هر شخص تجربه كاری اصل قضيه است، و يك مدرك ام. بی. ای. مكملی است برای آن تجربه ها. مدرك ام. بی. ای. نشان می دهد كه اين متقاضی كار شخصی است با درجه بالايی از تدبير، شعور و انضباط و دارای استعداد."

وارلا ده سال در يك شركت بازاريابی كار كرده است. كسب مدرك ام. بی ای. به او اين امكان را داد كه به سمت حوزه 'مشتری' حرفه اش تغيير مسير دهد، و در عين حال در تمام مدت تحصيلش كارش را در زمينه بازاريابی ادامه دهد. او اينك هم آهنگ كننده اداره روابط عمومی در يك شركت بين المللی حقوقی است.

داستانهايی مانند داستان وارلا ثابت می كند كه نبايد مدرك ام. بی .ای را به طور كامل از رده خارج كرد. آنتونی پرز (15)، كه به تازگی از دانشكده كارشناسی ارشد مديريت جسی اچ. جونز (16) دانشگاه رايس (17) در هوستون (18) تگزاس (19) در رشته ام. بی. ای فارغ التحصيل شده است، گفت، " من فكر نمی كنم كه مدرك ام. بی. ای. ارزش خود را از دست داده است. من اعتقاد راسخی به تحصيلات آكادميك دارم. من فكر می كنم يك مدرك فوق ليسانس شخص را از بقيه افراد متمايز می سازد. همچنين، در شرايط اقتصادی ما خيلی از شركتها به دنبال راههايی برای بهبود و پيشرفت تجارت شان هستند، و دارندگان مدرك ام. بی. ای. دورنمای تازه و هدفمندی دارند كه برای بسياری از سازمانها مفيد است."

در مورد آقای پرز (20)، مدرك ام. بی. ای. مسير حرفه ای اش را، كه شامل 12 سال خدمت در ارتش بود، كاملا دگرگون كرد. حتی قبل از فارغ التحصيلی، او شغلش را در بخش فن آوری اطلاعات (21) شركت آی. بی. ام (22) بدست آورده بود.

دانشكده های كارشناسی ارشد رويكرد جدی تری را برای اينكه شركتها توجه بيشتری به دانشجويان شان نشان دهند، آغاز كرده اند – كه تغيير مسير جديدی نسبت به پنج سال پيش است، يعنی زمانيكه شركتها به دنبال جذب اين دانشجويان بودند. خود دانشجويان نيز مجبور شده اند كه نقش فعالتری در پيدا كردن شغل بازی كنند. هم دانشگاهها و هم دانشجويان اين قضيه را فهميده اند كه مدرك به تنهايی برای به وجود آوردن پيشنهاد كار كافی نيست.

انجمن پذيرش مديريت كارشناسی ارشد (23)، انجمن آموزشی غير انتفاعی، به تازگی "بررسی استخدام نوآموز توسط شركتها" (24) سال 2004 خود را چاپ كرده است، كه تاييد می كند تازه فارغ التحصيلان ام. بی ای. بايد انتظاراتشان را عوض كنند. هفتاد و نه دانشكده كارشناسی ارشد مديريت در سومين بررسی سالانه انجمن پذيرش مديريت كارشناسی ارشد شركت كردند؛ اين بررسی شامل پاسخهای 1300 استخدام كننده نوآموز كه نماينده 1004 شركتی كه فارغ التحصيلان ام. بی. ای. استخدام می كنند، بود. اين مطالعه نشان می دهد كه بزرگترين مانع در مقابل استخدام نوآموز در رشته مديريت بازرگانی انتظارات غيرواقع بينانه از طرف فارغ التحصيلان ام. بی. ای. است، كه شامل انتظار حقوق ماهيانه غير واقع بينانه (45 درصد)، انتظار سطح شغلی و نقش شغلی غيرواقع بينانه (44 درصد)، و نگاه غيرواقع بينانه در مورد فرصتهای پيشرفت در شغل (30 درصد) بود.

برای اينكه مدركشان بتواند به نفعشان كار كند، فارغ التحصيلان ام. بی. ای. بايستی كه انتظاراتشان را پايين تر آورند، و بايد از مقدار حقوق ماهيانه شان شروع كنند. ديگر الان زمان پاداش های از پيش توافق شده و چانه زنی روی پايه حقوق ماهيانه گذشته است. جنبه ديگر انعطاف نشان دادن در اين است كه از شغلهای سنتی كه دارندگان مدرك ام. بی. ای. نخبه معمولا به دنبالشان بودند، مانند بانكداری سرمايه گذاری (25) و مشاوره، فاصله بگيرند. درعوض، دارندگان مدرك ام. بی. ای. موفق تخصصشان را در صنايعی مانند بازاريابی، صنايع غذايی، تنباكو، انرژی و فن آوری به كار می برند.

و بالاخره، جابجايی يكی از عامل های اصلی برای پيدا كردن كار توسط دارندگان مدرك ام. بی. ای. بوده است. با انعطاف داشتن درباره تغيير محل سكونتشان، بسياری از فارغ التحصيلان ام. بی. ای. توانسته اند به تعداد بيشتر و متنوع تری از فرصتهای شغلی دسترسی پيدا كنند.

با اينكه بعضی از دارندگان مدرك ام. بي. ای تصديق می كنند كه بازدهی كوتاه مدت شغلشان در طی وضعيت كنونی اقتصادی كم شده است، وليكن همگی قبول دارند كه مدرك ام. بی. ای. سرمايه گذاری بلند مدتی است كه هيچوقت ارزشش را از دست نمی دهد. آنها آينده ای را در پيش رو می بينند كه مدرك ام. بی. ای. دوباره ترقی خواهد كرد؛ آنها دوباره كنترل همه چيز را در دست خواهند گرفت، و دوباره آن قدرت نفوذ در بازار كار كه منحصرا در اختيار دارندگان مدرك ام. بی. ای. بود، را بدست خواهند آورد.

فيل بوكنن (26)، مدير برنامه ام. بی. ای. دانشكده مديريت دانشگاه جورج ميسون (27) در ويرجينيا (28)، می گويد، " بازار مدرك ام. بی. ای. در طولانی مدت همانقدر قوی است كه هميشه بوده است. نسل بعدی مديران نخبه ما از بين دانشجويانی پديدار خواهند شد كه هم اينك در بهترين دانشكده های ام. بی. ای. مشغول تحصيل هستند. هيچ مدرك ديگری اين برچسب شناسايی متمايزی كه مدرك ام. بی. ای. دارد، را ندارد؛ هيچ مدرك ديگری اينهمه فرصت در اختيار دارندگانش قرار نمی دهد كه مدرك ام. بی. ای. قرار می دهد."

1. Master's in Business Administration (MBA)
2. Angie Latif
3. Brent Chrite
4. Associate dean
5. Eller Graduate School of Management
6. University of Arizona
7. Fuqua School of Business
8. Duke University
9. Dr. Daniel Gropper
10. Auburn University
11. Alabama
12. Jack Varela
13. Nova Southeastern University
14. Florida
15. Anthony Perez
16. Jesse H. Jones Graduate School of Management
17. Rice University
18. Houston
19. Texas
20. Perez
21. IT
22. IBM
23. Graduate Management Admission Council (GMAC)
24. Corporate Recruiters Survey
25. Investment banker
26. Phil Buchanan
27. George Mason University's School of Management
28. Virginia

  تحصيل سريع السير در مقطع ليسانس بازرگاني

اكنون می توان همزمان با تحصيل در مقطع ليسانس يكی از با ارزش ترين درجات علمی را به دست آورد.

سرعت، يكی از اجزاء سازنده مهم در قرن جديد است. همه چيز سريع تر است: ماشين ها، غذا و كامپيوترها. كالج ها و دانشگاههای سراسر كشور لزوم سرعت را دريافته اند: بيش از پيش، به دانشجويان در مقطع ليسانس اين فرصت داده می شود كه مدرك ام. بی. ای يا فوق ليسانس مديريت بازرگانی – مدرك تحصيلی كليدی برای داشتن شغل مديريت در دنيای تجارت – را به طور پيوسته با مدرك ليسانس شان دريافت كنند.

به طور كلی، اين مدرك تحصيلی سريع، به جای دو سال لازم در برنامه سابق ام. بی. ای، نياز به يك سال تحصيل اضافی به علاوه چهار سال دوره ليسانس دارد. اشلی هورن، كه مشغول تحصيل در مقطع تركيبی ليسانس و فوق ليسانس پنج ساله در بازرگانی در كالج چتهم در پيتزبورگ است، می گويد، "واقعا نمی دانستم با مدرك ليسانس در بازرگانی بين المللی به كجا می خواستم برسم و فكر كردم كه می توانم در كمتر از شش سال دو مدرك بگيرم. همچنين فكر كردم، شانس استخدام شدن من با داشتن مدرك فوق ليسانس بلافاصله بعد از مدرك ليسانس، بيشتر از كسانی می شود كه به تازگی با مدرك ليسانس فارغ التحصيل شده و به دنبال كار می گردند."

هورن، 23 ساله، با قبول اين مطلب كه برنامه درسی پنج ساله سخت است، می گويد كه بيشتر وقت آزاد خود را به مراقبت از پسر 10 ماهه اش می گذراند و با برنامه درسی سختش به خوبی كنار آمده است. او می گويد،" فكر نمی كنم چيزی از برنامه دانشگاهی را از دست داده باشم. برنامه درسی تلاش بسيار می طلبد ولی در عين حال خوش هم می گذرد."

مزايا

اين برنامه درسی سريع، به دليل ماهيت سخت آن، مقررات و شروط سختی دارد كه همه دانشجويان برای پذيرفته شدن بايد واجد آن باشند. علاوه بر معدل كل (GPA) 2/3 برای معدل كل دوره لیسانس و همچنین تمام ترم ها، دانشجويان بايد توصيه نامه داشته باشند و يك آزمون و واحدهای پيش نياز مختلفی را بگذرانند.


مزايای اين برنامه متعدد است. برای بسياری از افراد، پول مسئله مهمی است: يك سال تحصيل كمتر به معنای يك سال كم تر پرداخت كردن شهريه تحصيل و يك سال كار بيشتر است. مسئله ديگر دردسر است: بيشتر ام. بی. ای های سريع نياز به آزمون پذيرش تحصيلی (GMAT) ندارند. اين آزمون يك امتحان كشوری است كه دانشجويان به منظور ورود به تحصيل در سطح فوق ليسانس بايد آن را بگذرانند.


ميشل پل، معاون پذيرش چتهم، می گويد، "دانشجويان اين برنامه تحصيلی جديد را بسيار دوست دارند. پاييز گذشته كلاس، ورودی دانشجویان سال اول 32 درصد افزايش یافت. به نظر می رسد، استادان دانشگاه نيز از اين برنامه جديد راضی هستند. رويهم رفته اين برنامه بسيار به نفع دانشجويان بوده است. اين برنامه آنها را قادر می سازد با ورود زودتر به بازار كار و آمادگی بيشتر، از همسالان خود پيشی بگيرند. برنامه پنج ساله فوق ليسانس باعث صرفه جويی زياد در زمان و هزينه می شود."


مارك رايس، رئيس دانشكده فوق لیسانس بازرگانی كالج بابسون، دانشكده ای در ماساچوست كه به خاطر برنامه درسی اش در كارآفرينی مشهور است، می گويد، "دانشجويان بسيار علاقمند و استادان دانشگاه بسيار عمل گرا هستند. دانشجويان مقطع ليسانس كه از اين فرصت استفاده می كنند، می توانند تحصيل خود را در مقطع فوق ليسانس ادامه دهند. آنها از طريق تعامل با دانشجويان فوق ليسانس و در شرايطی كه باعث رشد سطح بالاتری از مهارت می شود، پيشرفت خود را به عنوان متخصص تسريع می كنند."


برنامه درسی کالج بابسون حتی ام. بی. ای. های تخصصی هم دارد: دانشجويان می توانند در مقطع فوق ليسانس در رشته های مديريت، حسابداری و يا حتی كارآفرينی فناوری، در مشاركت با دانشگاهی در مكزيك، به نام "مونتری تك"، تحصيل كنند.


در حاليكه تعداد دانشجويان متقاضی برای برنامه درسی تركيبی مقاطع دانشگاهی رو به افزايش است، برخی معتقدند كه سريع تر بودن اين برنامه به معنای بهتر بودن آن نيست. كريس گودريچ، استاد دانشگاه آن لاين فینيكس، اشاره می كند، "نظر من این است، ‘چه عجله ای دارید؟’" سريع تر بودن آموزش ممكن است برای دانشجو مناسب باشد، اما نمی فهمم اين امر چطور می تواند به نفع كارفرما باشد. دانشجويان " تازه كار" هستند و به دليل سريع تر بودن آموزش، ممكن است كارها را سرهم بندی كرده و فكر كنند سريع تر بودن مهم تر از درست بودن است."


گودريچ در ادامه می گويد، "تلاش برای اينكه تحصيلات ‘تخصصی’ را در مقطع ليسانس بگنجانيم مناسب نيست. چرا؟ زيرا با اين كار، اين تحصيلات نوعی شغل اداری می شود. اگر شما فقط قانون می دانيد – اگر هنر، ادبيات، فلسفه، روانشناسی، زيست شناسی و غيره را از قلم انداخته ايد يا به طور سطحی مورد توجه قرار داده ايد – عمدا ديدگاه خود را محدود كرده ايد."نقطه ضعف ها

مورد نگران كننده احتمالی ديگر اين است كه وجود دانشجويان ليسانس در يك برنامه درسی می تواند ارزش تحصيلی مقطع فوق ليسانس را كاهش دهد. رايس از دانشگاه بابسون در پاسخ به اين مطلب می گويد، "بسيار مراقب هستيم كه فقط به دانشجويان شايسته، يعنی كسانی كه سطح بالايی از پختگی و استعداد را نشان داده اند، پذيرش بدهيم."


اما از ديدگاه كارفرماها و محل كار چطور؟ دانشگاه ها اشاره می كنند كه برنامه های درسی پیوسته آنها، تمام معيارهای معمول برنامه درسی مقطع لیسانس و فوق لیسانس را دربر می گیرد. هر چند به منظور دادن ارزش و اهميت به دانشجويان و كارفرمای آتی آنها، بايد اين برنامه های درسی سريع، هم ارزش مدرك فوق ليسانس قديمی در نظر گرفته شود. پل می گويد، "تجربه ما اين است كه كارفرماها بين مدرك فوق ليسانس سريع و مدركی كه در مدت زمان مدارك قديمی به دست می آيد، فرقی نمی گذارند. به بيان ديگر، خود مدرك مورد توجه آنها است، نه مدت زمان به دست آوردن آن."


به نظر می رسد اين جريان از دانشكده های بازرگانی گذشته و به رشته های ديگر نيز رسيده است. كالج چتهم كه بسيار از برنامه های تحصيلی سريع خود مطمئن است، دوره های پنچ ساله تركيبی ليسانس/فوق ليسانس در رشته های زيست شناسی، روانشناسی، فيلم، نويسندگی و تدريس و رشته های ديگر ارائه می كند. دانشگاه ایالتی پنسيلوانيا در پنسیلوانیا برای دانشجويان پيشرفته و برجسته ليسانس/فوق ليسانس پیوسته مهندسی معماری ارائه می كند. دانشگاه مشهور جورج تاون در واشنگتن دی. سی. اين موقعيت را در اختيار دانشجويان مقطع ليسانس قرار می دهد كه مدرك ليسانس/فوق ليسانس خود را در رشته های زبان، با تمركز بر زبان عربی، انگليسی، آلمانی، مطالعات آمريكای لاتين، زبانشناسی، مطالعات اروپايی و روسی، و زبان اسپانيايی به دست آورند. دانشگاه براون، از دانشكده های بسیار معروف و معتبر در رود آيلند، دوره پنج ساله ليسانس/فوق ليسانس در رشته مهندسی زيست پزشكی عرضه می كند.


به نظر می رسد دانشجويانی كه در اين برنامه شركت دارند از آن لذت می برند. تمركز آنها بر سخت كار كردن و پيوستن به نيروی كار با داشتن مدرك فوق ليسانس و اشتياق برای شروع زندگی جديد است. هورن با لبخندی می گويد، "فكر می كنم كه كارفرماهای آتی اين امر را به نشانه قاطعيت من بدانند. آنها متوجه می شوند، من فردی نيستم كه كارها را به تعويق می اندازد، چرا كه من هر دو مدركم را زودتر از موعد مقرر گرفته ام. به نظرم اين موضوع رضايت بخشی است كه توانسته ام با معدل خوب، معلومات بسيار، و اشتياق برای كار برنامه درسی پنج ساله را به اتمام برسانم."

  MBA در مالزي

Master of Business Administration

 رشتهMBA يا کارشناسی ارشد مديريت بازرگانی تنها مديريت بازرگانی نيست و از آنجا که در ايران آموزش مديريت به سه شاخه بازرگانی ، صنعتی و دولتی تقسيم می شود و در سال های اخير نيز مديريت بيمه را برخی دانشگاه ها ارائه می کنند برای علاقمندان اين حدس پيش می آيد که MBA تنها در بر گيرنده مديريت بازرگانی است و به طور مثال برای مديريت دولتی بايد به سراغ رشته ديگری رفت در حالی که اين فکر اشتباه میباشد.

رشته MBA حدودا داراي  30 گرايش متنوع در کشور های مختلف ميباشد ولي چهار گرايش اصلی اين رشته که تقريبا در همه دانشگاه ها تدريس می شوند عبارتند از :

1-  بازاریابی و مدیریت فروش (Marketing)

2- مدیریت مالی و مدیریت موسسات مالی (Finance)

 3- مدیریت تولید و سیستمهای تولید و پروژه (Operation)

 4- مدیریت منابع انسانی (Human Resources)

5- مدیریت فناوری اطلاعات (Information Technology)

6- مديريت تجارت الكترونيك (e Business )

MBA داراي اين خصوصيت است که با هر مدرک کارشناسی از هر دانشگاهی می توانيد برای MBA پذيرش بگيريد و بسيارند کسانی که با داشتن يک فوق ليسانس برای MBA نيز اقدام می کنند.

    چرا MBA در دانشگاه MMU مالزی؟!

زیرا مالزی کشوری که جمعیت , توریستی , انگلیسی زبان و ارزان و سکوی بسیار مناسبی برای عزیمت ÷س از تحصیل به کشورهایی نظیر کانادا – استرالیا – نیوزلند و آمریکا است و این رشته در مالزی جزو رشته های تخصصی و ارزان قیمت محسوب می گردد.

شما می توانید کورس زبان را با هزینه ای نازلتر از سایر کشور ها فراگرفته و اخذ مدرک نمایید و همینطور از امکانات دانشگاههایی چون دانشگاه MMU مالزی استفاىه نماييد. شما می توانيد برای پذيرش از خدمات گروه دانشجويان استفاده کنيد که نماينده رسمی دانشگاه MMU در ايران است.

  جهان تحت مديريت جديد

با افزايش شمار افراد جوانی كه در سراسر دنيا راه خود را به جايگاه مديريت باز می كنند، فراگيری چگونگی نظارت اثر بخش بر كاركنان اهميت می يابد.


هنگامی كه كريستی ميكاك(2) در سن 25 سالگی برای نخستين بار به سمت مديريت رسيد راه خود را در مسير اين حرفه باز كرد. او كه هم اكنون 31 سال دارد مدير خدمات حسابرسی شركت تبليغاتی و روابط عمومی د ساميت گروپ كاميونيكيشنز(3) در شهر سالت ليك(4) است. ميكاك می گويد: "فكر می كنم كه برای مديريت كمی جوان هستم. در شكل قديمی اين اتفاق معمولا در سن 40 سالگی می افتد."


ميكاك بخشی از يك گرايش رو به رشد در ايالات متحده است كه شركت ها، تازه فارغ التحصيان بی تجربه يا كم سابقه را در زمينه مديريت به سمت های بالا و نظارت بر افرادی با بيش از 25 سال سابقه كار منصوب می كنند. كريستی ميكاك می افزايد: "گروه من به نسبت جوان است. فكرمی كنم بسياری از افراد جوان احساس می كنند در حرفه هايشان بسيار با تجربه تر و پيش تر هستند، اما در واقع چنين نيست."

 در گذشته، ارشديت برای بالا رفتن از پله های ترقی در شركت ها ضروری بود. ممكن است اين مقوله رو به زوال باشد. ميكاك می گويد: "آنها می خواهند كه در سمت های نخست و با بالاترين حقوق ها وارد شوند. ممكن است با يك فرد 24 ساله مواجه شويد كه مديريت يك بخش را بر عهده دارد، زيرا فن آوری، گرداننده اين بخش است."

لوری روسو(5)، قايم مقام 28 ساله شركت استانتون كاميونيكيشنز(6) در واشنگتن دی سی می گويد كه با اين وجود افراد جوان تر نبايد انتظار داشته باشند كه مشاغل مديريتی به آنان واگذار شود. "فكر می كنم انتظار دريافت چيزی كه از راه نرسيده به شما اعطا شود غير واقع بينانه است و طرز فكر درستی نيست. شما عوارضی می پردازيد، چرا كه بايد ياد بگيريد. سرعت جامعه ما چنان بالا رفته است كه افراد نمی خواهند برای هيچ چيز صبر كنند."


تنش تربيتی

آيا اين تفاوت نسل بين كارمندان مسن تر و مديران جوان مشكلاتی را در محل كار موجب می شود؟ مطالعه جديد سازمان كار و خانواده های نيويورك نشان داد كه كارمندان مسن (افراد 58 سال به بالا) معمولا مشكلی با همكاران جوان تر ندارند. در حقيقت اين پژوهش نشان داد كه كارمندان مسن تر همكاران جوانتر خود را با كفايت، پشتيبان و پذيرا می دانند.

اما اين بدان معنا نيست كه در دفاتر كار همه چيز بين همكاران مسن تر و جوان تر بدون نقص است.

روسو می گويد: "افرادی كه می بايست 15 تا 20 سال سابقه كار می داشتند تا به اين سمت نايل شوند، شما افراد جوان تر را جدی نمی گيرند، زيرا فكر می كنند كه تجربه كافی نداريد."

استيو كارنی(7)، نويسنده كتاب "رويداد نامه كار گروهی"(8) كه پيشنهاداتی را در زمينه انجام كار گروهی در محل كار ارايه می دهد می گويد: "ديد من نسبت به مديران جوان اين گونه است كه كارمندان مسن تر را خطری برای جايگاهشان می دانند و با ترس و عدم اطمينان به مديريت می پردازند."


  روش های مديريت

مديران خوب بدون اينكه سن يا سابقه شان در اين زمينه دخالتی داشته باشد از چندين فن برای توسعه روابط كاری موثر با گروهشان استفاده می كنند. پيشنهاد ميكاك "كشف انگيزه واقعی فردی" و درك آن چيزی است كه برای افراد ويژه محسوب می شود. او به طور مشخص برای علاقمندان به ورزش های سخت بليت مسابقات تهيه می كند و حتی برای زنی كه درگير يك رابطه از راه دور است بليت هواپيما می خرد.

روسو می گويد كه او نيز با ترتيب دادن چنين روابط شخصی با همكاران و مراجعان به اين نتيجه رسيده است كه "بنابر دريافت عمومی به نظر می رسد كه مشكلات به وجود آمده هر چه كه باشند راه حل انسانی، هميشه پاسخگو است."

رابطه شخصی با اعضای گروه كارمندان می تواند همچنين به ميزان بالاتری از كار گروهی ختم شود. كارنی می گويد: "بر كار گروهی و انجام آن و نه بر مقام و قدرت تمركز كنيد. اگر می خواهيد كارتان را به بهترين نحو انجام دهيد هر همكار را به چشم منبعی برای كمك به شما و گروه نگاه كنيد."

همه كارمندانتان را هم سطح بدانيد و فكر نكنيد كه تحت سلسله مراتب كاری مشغول به كار هستند و برای انجام كار، هماهنگ عمل نماييد. به گروهتان مسووليت بيشتری بسپاريد تا بر وجه گروهی كار افزوده شود و به ويژه هنگامی كه كارمندانتان طرحی را با موفقيت به انجام می رسانند از آنها قدردانی كنيد.

ميكاك به شدت عقيده دارد كه قدردانی دايمی از كار گروهتان در نهايت منجر به كسب احترام بيشتر در جايگاه مديريت و سطح بالاتری از توليد می شود. او می گويد: "من دريافتم كه تقويت مثبت بسيار فراتر از وادار ساختن افراد به فرمان بردن عمل می كند." اگر افراد تشويق شوند كه كارشان را به خوبی انجام دهند "فكر می كنم به آنها چيزی بسيار بيش از حضور روزانه در محل كار اعطا می كنيد."

با همه اين ها هيچ يك از اين موارد نمی توانند بدون صرف وقت قابل ملاحظه با گروهتان به دست آيند. مشاورات طولانی از طريق پست الكترونيك و تلفن را با كارمندان كنار بگذاريد و وقت خود را صرف ملاقات با آنها نماييد. بحث درباره كار و پيشرفت افراد در شركت از طريق بازنگری های متناوب يا جلسات منظم و برنامه ريزی شده كمك كننده است.


ميكاك می گويد: "فكر می كنم گاهی از اوقات، هنگامی كه به مديريت بالايی می رسيد از فعاليت های روزمره فاصله بسياری می گيريد و به شدت بر رشد يا توسعه كار متمركز می شويد. من مايلم مطمئن شوم كه افراد در تكاپو هستند و از شغلشان رضايت بسياری كسب می كنند."

دن كافلين(9) نويسنده كه در كتابهايش به ايجاد موفقيت بيشتر در شركت ها می پردازد برای مديران جوان پيشنهاد كوچكی دارد: بخوانيد. ارتباط خود را با مشغوليت های مشاغل ديگر حفظ كنيد و به طور دايمی خود را از جزييات شركت با خبر نگاه داريد. او می گويد: "در اندك زمانی دانسته های شما به اندازه يك مدير 60 ساله خواهد بود كه هيچگاه مطالعه نمی كند."


  گرايش های آينده

بسياری از صاحب نظران بر اين باورند كه به دليل نقش رو به رشد فن آوری و تقاضای بالای توليد، گرايش اعطای مديريت به افراد جوان تر ادامه خواهد يافت.


ميكاك می گويد: "من فكر می كنم با وجود فن آوری، افرادی كه تازه فارغ التحصيل می شوند آماده گردانندگی هستند. اگر كسی را انتخاب كنيد كه در دهه 40 يا 50 زندگی باشد بدون شك با مانع فن آوری مواجه خواهيد شد."


علاوه بر آن روسو می گويد كه افراد جوان استخدام خواهند شد زيرا "گروه كارمندان چنان كوچك است كه بايد توليد بالا باشد. نسل ما از ديد من كار خود را بسيار خوب انجام می دهد. همه جريان مربوط به ابتكار و استفاده از موقعيت هايی است كه برايتان فراهم می شود

 

  5 توصيه برای مديريت

بدون در نظر گرفتن سن يا تجربه می توان با در نظر داشتن فنون ضروری، مديری موثر بود. يك مدير خوب هميشه چند راه ويژه برای ايجاد روابط كاری تاثيرگذار با گروه خود دارد. امروز استفاده از اين فنون را در دفتر خود آغاز كنيد و كارمنداتنان از شما سپاسگزار خواهند بود.

انگيزه فردی افراد يا آنچه را برايشان ويژگی دارد دريابيد. اين مساله می تواند شامل اقدامات گوناگون از خريد بليت های مسابقات ورزشی برای علاقمندان به ورزش گرفته تا كشف ساده علايق آنان باشد.

 ايجاد اين گونه روابط شخصی با همكاران و مراجعان موجب كار گروهی بيشتر در بين آنان می شود. استيو كارنی(1)، نويسنده كتاب "وقايع نگار كار گروهی"(2) می گويد: " امروزه كار گروهی مهم ترين مهارت در محل های كاری به شمار می رود و همه مديران و كارمندان بايد بازيكنان يك تيم باشند." كارمندانتان را فعالانه از طريق گفتگو به كار بگيريد، جريان نظرات را تشويق كنيد و تفكرات گروهتان را در نظر بگيريد."

 همواره از كار گروهتان قدردانی كنيد كه در نهايت موجب احترام به مديريت می شود و همكارانتان را به كار سخت تر وادار می كند. به نظرات ديگران گوش دهيد. استفاده از مشاوره اعضای مسن تر و با تجربه تر نيز سودمند خواهد بود.

 هيچ يك از اين اقدامات بدون كنار گذاشتن نامه های الكترونيك و پيام های صوتی برای يك لحظه و تلاش برای ترتيب دادن نشست هايی با كارمندان امكان پذير نيست. برای بررسی جزييات طرح ها و مسايل و راه چاره های ديگر كاری، جلسات منظم برگزار نماييد. با انجام اين كار روابط مهمی را با كارمندانتان برقرار خواهيد كرد و آنان تمايل بيشتری به همكاری با شما نشان خواهند داد.

 مطالعه روزنامه ها، مجلات يا نشريات تجاری می توانند به سادگی در بالابردن دانش مديريتی به شما كمك كنند.

 

شما با دريافت ارزش ارتباطات، احترام و كار گروهی، روابط كاری مهمی با گروهتان ايجاد می كنيد و به خرسندی كارمندان، همكاری گروهی و تحسين كلی دو جانبه كمك می نماييد

 چرا مالزي براي MBA  

واقعيت اين است که در اکثر رشته های دانشگاهي اگر هزار دانشگاه ممتاز وجود داشته باشد نهصد دانشگاه اول در آمريکا هستند. با توجه به شرايط نا عادلانه ای که از طرف دولت آمريکا عليه ايران تحميل شده، امکان دسترسي به اين دانشگاه ها برای دانشجویان ایرانی محتمل نمي باشد. دانشگاه های کشورهای پيشرفته غرب نيز آنقدر پر هزینه و گران است که برای اکثر خانواده ها مقرون به صرفه نيست. مانند تحصيل در انگلستان که سالانه حدود سي ميليون تومان هزينه دارد و تامین آن تنها برای بخش کوچکی از جامعه ما امکان پذیر است.

پس چاره چيست؟ اين سوال را همه ما مرتباً از خود مي پرسيم و به ناچار در حد امکانات و توانايي های خود بايد به آن پاسخ دهيم.

يک مساله خيلي اساسي پيدا کردن دانشگاه انگليسي زبان است چون به اين صورت شما به آخرين مباحث روز دست می يابيد و هميشه هم به روز مي مانيد. امکان کار و فعاليت وزندگي را نيز در يک محيط جهاني بدست مي آوريد.

نکته ديگر انجام تحصيل به صورت تمام وقت است، دنبال تحصيلات مکاتبه ای نباشيد چون اکثراً از محتوای علمي لازم بي بهره اند و از همه بدتر اينکه با تحصيل مکاتبه ای از تجربه پربار دوران دانشجويي در يک کشور خارجي محروم مي شويد.

اعتبار جهاني دانشگاه در دوره کارشناسي چندان مهم نيست .يک دانش آموز متوسط در آمريکا هم به يک دانشگاه درجه يک راه نمی يابد. دانش آموزان متوسط برای انتخاب يک دانشگاه خوب ميتوانند با مقايسه امکانات دانشگاه های مختلف يکي را انتخاب کنند يا ببينند کدام دانشگاه در رشته مورد علاقه به آنان پذيرش ميدهد. اما اعتبار بالای دانشگاه برای تحصيلات تکميلي و خصوصا دوره دکتری حياتي مي باشد.

طبعاً دانشجويي که تا کارشناسي ارشد در ايران تحصيل کرده است شانس کمي برای تحصيل در کشور های غربي دارد. چون بدون رودربايستي دانشگاه های ايران از اعتبار بالايي برخوردار نيستند حتي اخيراً کشوری نظير هند مدرک پزشکي عمومي ايران را برای تحصيل در دوره تخصص قبول نمي کند. اما برای دوره دکتري ميتوان دانشگاه های مطرح در سطح آسيا را انتخاب کرد. مثلاً دانشگاه پونا در هند برای رشته فيزيک واقعآ معتبر است يا يو پي ام مالزی برای رشته های مهندسي، محيط زيست و کشاورزی سطح قابل قبولي دارد، همين طور دانشگاه يو ام مالزی برای علوم انساني و هنر مناسب است.

يک استراتژی ديگر در انتخاب دانشگاه توجه به دانشگاههايي است که در يک يا دو رشته قوي هستند. مثلا برای دوره های کوتاه مدت زبان درهند بهترين انتخاب همان التيس يا سيمبايسز پوناست. يا برای رشته پرطرفدار   مديريت اجرايي بازرگاني بهترين پيشنهاد ما در مالزي دانشگاه ام ام يو است. با يک بررسي اجمالي مي توان تفاوت کيفيت اين دانشگاه با برخي از دانشگاههای با اسم و رسم ايراني که اخيراً اقدام به ارائه اين رشته کرده اند را متوجه شد.

بزرگترين دست آورد تحصيل خارج از کشور تجربه است

دوران دانشجويي آنهم در خارج از کشور متفاوت، پر ماجرا و سرشار از تجربه است. اگر در اطرافيان شما کسي قبلاً اين تجربه را داشته مي تواند شما را نسبت به تصميمتان آگاه تر کند.

هم دانشجويان و هم خانواده ها توجه کنند که جواني که به خارج از کشور مي رود نياز دارد دست به تصميم گيري هايي بزند که مي تواند تبعات خوب يا بدي برايش داشته باشد و  لزوما تا وقتي در ايران زندگی می کرده نيازی به اين تصميم گيري ها نداشته است. او با ماجراها و شرايطي کاملاً جديد مواجه مي شود که هميشه خوشايند نيست. در روزها و ماههای اول مهاجرت دچار دلتنگي و حتي بهانه جويي مي شود. دانشجو مجبور است برای دوام ، برنامه ريزي داشته باشد. مجبور است بودجه و هزينه هايش را بدقت هماهنگ کند. با افراد جديد مواجه مي شود که از فرهنگ ها و کشورهای ديگري هستند و مجبور است خود را با محيط جديد هماهنگ کند تا بتواند با آن ارتباط برقرار کند و از مزايای آن استفاده کند و از بلايای آن آسيب نبيند. در همه اين روزها و لحظات دانشجو بايد به اهدافي که برای آينده خود ترسيم کرده توجه داشته باشد. اعتقاد به آينده و اعتماد به نفس از سختي ها خاطراتي شيرين مي سازد و هر لحظه پردردسر تبديل به خاطره ای به یاد ماندنی مي شود.

 خانواده های ما معمولاً در فراهم کردن امکانات رفاهي برای فرزندانشان از هيچ تلاشي دريغ نمي کنند. ممکن است همين مهرباني ها ما را بد عادت کرده باشد . اما اگر آينده ای روشن را برای خود ترسیم نماییم، و تمام تلاش خود را بر رسیدن به اهدافمان معطوف بداریم، به سادگی می توانیم بر همه مسائل و مشکلات احتمالی فائق آییم  . ساده ترین شکل اين مسائل مي تواند چگونگي تغذيه يک دانشجو ،  بيماري در غربت يا نرسيدن به موقع پول از طرف خانواده باشد. همه اينها گذراست اما دانشجو ياد مي گيرد و تجربه مي کند که چگونه در مقابل مخاطراتِ جدي تر در کار و زندگي پس از دوران دانشجويي از خود واکنش صحيح را نشان دهد و همين تجارب ، بدون شک بهترين دست آورد دوران دانشجويي هستند.  دوراني که با همه سختي ها سرشار از مسئوليت پذيري، تفريح وپيشرفت است.

اميدواريم هر کشور يا دانشگاهي را که انتخاب مي کنيد از وقت خود حداکثراستفاده را ببريد و با موفقيت تحصیل خود را به اتمام برسانيد.

  هدف از فراگيري MBA

بگذاريد اين موضوع را با مثالي باز کنيم. شما حتما با نام آقاي قلمچي دارنده بزرگترين مرکز آموزش کنکور آشنا هستيد. قلمچي تا ده سال پيش يک دبير ساده رياضي و فيزيک بود که گاهي اوقات در ساعات فراغت از مدرسه به تدريس خصوصي مي پرداخت اما امروز با در آمد سالانه حدود 4 ميليارد تومان يکي از مشهورترين و پر درامد ترين افراد ايران است که نحوه درآمدش هم کاملا آشکار است و اتفاقا مردم با ميل و رقبت حاضر هستند به موسسه او پول بپردازند سوالي که مطرح مي شود اين است که چطور اين اتفاق مي افتد ؟چرا از ميان اين همه دبير فقط يک نفر مي تواند تا اين حد موفق عمل کند؟در واقع کار MBA همين است ام بي اي به شما به عنوان يک فرد عادي در هر تخصص و دانشي امکان مي دهد تا ذهن خود را متوجه خلاء ها , نيازها, شکاف ها و کمبودهاي بازار کنيد و بر اساس تکنيک ها و تاکتيک هايي که بازار و کسب و کار شما مي طلبد بهترين راه براي توسعه کسب و کار خود را پيدا کنيد و سهم خود را از بازار افزايش دهيد. مثالهايي ايراني و خارجي از اين دست بسيار هستند هايدا بزرگترين Fast food زنجيره اي در ابتدا فقط يک ساندويچي ساده بود اما از همان ابتدا ايده اي بزرگ بود و يا ebay يک سايت معمولي بود ولي هم اکنون يکي از پر سود ترين سايت هاي اينترنتي دنياست.

MBA تا حد کمي به شما مي آموزد که در ايجاد يا توسعه يک کسب و کار چگونه اولين باشيد اما تا حد بسياري به شما ياد مي دهد چگونه در کسب و کار خود و در بازار رقابتي بهترين باشيد.

   emba


1. مدیریت MBA

emba - Executive MBA ) EMBA نمود ليکن به دليل عدم تبليغات مناسب و نيز شرايط دشوار ورود جاي چنداني در ميان فارغ التحصيلان جديد  باز نکرد. سرانجام در اول دهه 80 شمسي دانشگاه صنعتي شريف به اتکاي وجهه منحصر به فرد خود اقدام به راه اندازي اين رشته با توجه به نياز شديد کشور نمود. علي رغم اين تلاشها، هنوز تا رسيدن به کشورهاي توسعه يافته و حتي بسياري از کشورهاي در حال توسعه راه درازي در پيش رو داريم. در حالي که MBA امروزه يکي از معيارهاي رشد کشورها محسوب مي شود، در سنگاپور با 4 ميليون نفر جمعيت حدود 30 دوره MBA و در آمريکا 700 دوره وجود دارند در ايران تعداد دوره ها و ظرفيت هاي مورد پذيرش و شرايط بسيار محدود و دشوار است. 

  MBA چیست؟ 

 رشته تحصیلی MBA در حدود ده سال است که در دانشگاه های ایران تدریس می شود و اخیرا نیز با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است. MBA  مخفف عبارت Master of Business Administrator می باشد و دارای گرایش های متعددی می باشد که دانشجویان در سال دوم تحصیل می توانند گرایش مورد نظر خود را برای ادامه تحصیل در این  رشته برگزینند. MBA یکی از پرطرفدارترین و پر سود ترین رشته های تحصیلی است و برای تحصیل در آن شما با هر مدرک لیسانسی می توانید در آزمون های مربوطه ثبت نام کنید.  رشته MBA به دلیل تفاوت های ماهیتی از ظاهر آسان و جذابی نسبت به سایر رشته های برخوردار است ولی در عمل برای موفقیت در کنکور و تحصیل در آن نیازمند توانمندی های هوشی و ذاتی خواهید بود که می تواند تضمین کننده موفقیت یا شکست شما در این رشته باشد. رشته MBA درکنکور سراسری کارشناسی ارشد ایران جزو رشته های قرار گرفته که افراد می توانند بدون توجه به مدرک تحصیلی دوره کارشناسی خود به عنوان انتخاب دوم(52 رشته در این دسته قرار دارند) گزینش نمایند. دوره کارشناسي ارشد MBA سومين مدرک در مديريت کسب و کار به حساب مي آيد و اساساً براي ايجاد مهارت هاي مديريتي در مهندسان رشته هاي مختلف به کار مي رود. هدف از فراگیری MBA بگذارید این موضوع را با مثالی باز کنیم. شما حتما با نام آقای قلمچی دارنده بزرگترین مرکز آموزش کنکور آشنا هستید. قلمچی تا ده سال پیش یک دبیر ساده ریاضی و فیزیک بود که گاهی اوقات در ساعات فراغت از مدرسه به تدریس خصوصی می پرداخت اما امروز با در آمد سالانه حدود 4 میلیارد تومان یکی از مشهورترین و پر درامد ترین افراد ایران است که نحوه درآمدش هم کاملا آشکار است و اتفاقا مردم با میل و رقبت حاضر هستند به موسسه او پول بپردازند سوالی که مطرح می شود این است که چطور این اتفاق می افتد ؟چرا از میان این همه دبیر فقط یک نفر می تواند تا این حد موفق عمل کند؟در واقع کار MBA همین است ام بی ای به شما به عنوان یک فرد عادی در هر تخصص و دانشی امکان می دهد تا ذهن خود را متوجه خلاء ها , نیازها, شکاف ها و کمبودهای بازار کنید و بر اساس تکنیک ها و تاکتیک هایی که بازار و کسب و کار شما می طلبد بهترین راه برای توسعه کسب و کار خود را پیدا کنید و سهم خود را از بازار افزایش دهید. مثالهایی ایرانی و خارجی از این دست بسیار هستند هایدا بزرگترین Fast food زنجیره ای در ابتدا فقط یک ساندویچی ساده بود اما از همان ابتدا ایده ای بزرگ بود و یا eBay یک سایت معمولی بود ولی هم اکنون یکی از پر سود ترین سایت های اینترنتی دنیاست. MBA تا حد کمی به شما می آموزد که در ایجاد یا توسعه یک کسب و کار چگونه اولین باشید اما تا حد بسیاری به شما یاد می دهد چگونه در کسب و کار خود و در بازار رقابتی بهترین باشید. MBA به شما آموزش مي دهد تا قادر به  اداره و راهبري موثر و کارآمد سازمان يا يک بخش تخصصي از آن  نظير بخش هاي توليدي، بازاريابي و فروش، اطلاعات و مالي باشيد. بتوانيد در بخش تخصصي سازمان خود ايجاد تحول کنيد و يا بر اساس تخصص خود راه حل هاي مناسبي را به صورت مشاوره در اختيار بخش هاي مختلف يک سازمان بگذاريد. MBA به شما کمک مي کند با فراگيري تجارب علمي مديريت فرآيند تحول سازمان را طراحي، هدايت و رهبري کنيد. MBA قصد دارد از خلاقيت و توانايي شما براي کارآفريني و ايجاد فعاليت هاي جديد در درون سازمان استفاده کند و در نتيجه آن زمينه توسعه کسب و کار را فراهم آورد، رسيدن به توانايي لازم براي ارائه خدمات مشاوره اي و مطالعاتي در زمينه هاي مختلف به مديران سازمانها از جمله ديگر اهداف اين رشته است.اين اهداف تقريبا" در تمام جهان يکسان هستند. به عنوان نمونه ( Harvard Business School(HBS که يکي از معتبر ترين Business School هاي جهان مي باشد،هدف دوره و  قابليتهاي مورد نظر فارغ التحصيلان خود را به شرح زير مي داند: 1- A transformational experience for students who will go on to change the lives of those around them 2- Builds a foundation for a life time of leadership 3- Developing abilities to look beyond the present, envisioning what might be and how to accomplish it.  
    چرا MBA:

اگر مي‌خواهيد خود را قانع کنيد که چرا بايد MBA را انتخاب کنيد، کار دشواري نخواهيد داشت.

 جايگاه MBA در دنياي امروز امکان ادامه تحصيل در برترين دانشگاه‌هاي داخل و خارج را در اختيار شما قرار خواهد داد. در صورتي که زمينه شغلي مد نظر شما باشد، با توجه به اينکه اين رشته بسيار نوپاست و با استقبال شديد سازمان‌ها نيز مواجه شده است مي‌توان به بازار کار بکر و دست نخورده آن نظر داشت، هرچند در آمريکا علي رغم سابقه 80 ساله هنوز بازار کار بسيار وسيعي در اختيار فارغ التحصيلان قرار دارد، در ايران نيز آمارهاي فعلي نشان از تضمين شغل در آينده دارد. MBA قابليت‌هاي شما را وراي تخصصي که اکنون داريد توسعه خواهد داد و شما را به شخصي مبدل خواهد کرد که هيچ سازماني قادرنخواهد بود به راحتي از روي تخصص شما عبور کند.

 اين نکته که قادر هستيد MBA را به عنوان رشته دوم همراه با رشته اصلي خود امتحان دهيد نيز قابل توجه است. هرچند MBA ارزشي وراي رشته‌هاي تخصصي و فني در دنياي امروز دارد.

 

مديريت اجرايي (Executive MBA) چيست؟

مديريت اجرايي يا EMBA در ابتدا براي مديران ارشد توسط دانشگاه شيکاگو در سال 1943 راه اندازي شد ولي امروزه توسط دانشگاه‌هاي مختلفي در سراسر دنيا ارايه مي‌شود.

مديريت اجرايي در واقع شاخه‌اي از MBA است که به صورت پاره وقت آموزش داده مي‌شود. اما متاسفانه تمايز بين مديريت اجرايي و MBA براي مردم جا نيفتاده است.

رشته مديريت اجرايي مناسب حال افرادي است که ترجيح مي‌دهند بدون ايجاد وقفه در برنامه‌هاي کاري خود و ضمن کسب تجربه‌هاي کاري به تحصيل در زمينه‌هاي مديريتي نيز بپردازند. بر خلاف MBA اين افراد موقعيت‌هاي بهتري براي تجربه و تحصيل توامان دارند.برنامه دوره كارشناسي ارشد مديريت اجرايي شامل سه بخش: دروس پيش نياز (22 واحد)، دروس اختصاصي (22 واحد) و دروس اختياري و تحقيق (10 واحد)، به اين شرح است:

دروس پيش نياز ( 22 واحد)

1 - اصول حسابداري ( 2 واحد )

2 - اقتصاد براي مديران (1) (2 واحد )

3 - اقتصاد براي مديران (2) (2 واحد )

4 -كاربرد آمار درمديريت (2 واحد )

5 -مديريت توليد وعمليات (‌2 واحد )

6 -اصول بازرگاني وتجارت (‌2 واحد )

7 -نگرش سيستمي ( 2 واحد )

8 -تكنولوژي نوين اطلاعات (‌2 واحد )

9 - تحقيق درعمليات ( 2 واحد )

10 -مباني رفتارسازماني ( 2 واحد )

11 -روش تحقيق در علوم اجتماعي ( 2 واحد )

دروس اختصاصي مشترك (22 واحد)

1 - مديريت سازمانهاي پيچيده ( 2 واحد )

2 - مديريت منابع انساني: مديريت منابع انساني (2 واحد)‌

3 - مديريت منابع مالي: حسابداري مديريت (‌2 واحد )‌

1/3 - مديريت مالي و اقتصاد مديريت: (‌2 واحد )‌

4 - مديريت تكنولوژي: مديريت تكنولوژي ونوآوري (‌2 واحد )‌

¼-‌مديريت طرح‌هاي توسعه (‌2 واحد )

5 -مديريت بازار: بازاريابي ( 2 واحد )

1/5 - بازرگاني بين المللي ( 2 واحد )

6 - مديريت اطلاعات: ‌سيستم‌هاي اطلاعات مديريت (‌2 واحد )

7 - مهارت‌هاي مديريتي با مسايل جاري: مهارت‌هاي عمومي مديريت (‌مجموعه كارگاه‌هاي آموزشي )(2 واحد )

1/7 - مسايل جاري مديريت اجرايي (سمپوزيوم) (2 واحد )

دروس اختياري (6 واحد)

1 -مجموعه الف: مديريت استراتژيك –تحليل محيط داخلي و بين المللي (‌2 واحد)‌

‌مديريت استراتژيك (‌2 واحد )

مديريت تحول و اجراي برنامه استراتژيك (2 واحد)

2 - ‌مجموعه ب: مديريت توليد و عمليات-پژوهش عمليات پيشرفته (‌2 واحد )

 مديريت واحد‌هاي خدماتي ( 2 واحد )‌

مديريت توليد و عمليات پيشرفته (‌2 واحد )

3 - مجموعه ج: مديريت بازاريابي و صادرات – مديريت استراتژيك بازاريابي (2 واحد )‌

تحقيقات بازار يابي (‌2 واحد )

مسايل بازاريابي بين المللي و صادرات ( 2 واحد )

4 - مجموعه د: تركيبي از عناوين درسي سه مجموعه فوق

5 - پروژه پايان نامه (‌تحقيق و تهيه طرح )‌( 4 واحد )

چه کسانی برای MBA اقدام نکنند؛

- اگر از ثروت خوشتان نمی آيد

- اگر روحيه رهبری نداريد و نمی خواهيد به دست آوريد و می خواهيد هميشه پيرو باشيد.

- اگر فکر می کنيد موفق شدن يا ثروتمند شدن شانسی است.

- اگر از شهرت خوشتان نمی آيد و يا قدرت ريسک معقول نداريد.

- اگر فکر می کنيد نمی توان بدون سرمايه و نفوذ يک شرکت بزرگ به وجود آورد.

و اگر باروحيه ای متواضع حاضر به تلاش برای رسيدن به اهداف متعالی نيستيد بهتر است در رشته ديگری ادامه تحصيل دهيد.

دانستنيهاي MBA :

- آيا ميدانيد كه MBA پرهزينه ترين رشته دانشگاهي در خارج كشور است و هزينه سالانه آن در برخي دانشگاهها به 70000 دلار در سال مي رسد؟

- آيا مي دانيد كه MBA در دانشگاه هاروارد تنها رشته اي است كه به دليل اطمينان از اشتغال خوب فارغ التحصيلان آن در آينده تحت پوشش كامل وام CITIBANK آمريكا قرار دارد و دانشجويان كليه هزينه هاي خود را از آنجا تامين مي كنند؟

- آيا مي دانستيد كه اكثر دانشگاههاي آمريكا ، كانادا و اروپا به دليل تقاضاي بسيار بالاي داخلي به اتباع خارجي جهت MBA پذيرش نمي دهند؟

  

دانشگاههاي ارائه دهنده دوره MBA در ايران

 در ايران چند دوره در مراكز زير ارائه مي شود كه از طريق كنكور سراسري دانشجو مي پذيرند :‌

 دانشگاه صنعتي شريف -50 نفر روزانه

دانشگاه شريف يکي از اولين و فعال ترين دانشگاههاي ايران در توسعه اين رشته است. رشته MBA در 11 گرايش مختلف در اين دانشگاه تدريس مي شود و به دو روش دانشجو مي پذيرد يکي به صورت رايگان که معمولاً 50 نفر به اين روش گزينش مي شوند و ديگري به صورت غير انتفاعي که در حدود 70 تا80 نفر نيز از اين طريق وارد اين رشته مي شوند و هزينه تحصيل براي اين گروه قريب به 9 ميليون تومان خواهد شد. کلاس هاي اين رشته در دانشکده اقتصاد و مديريت شريف برگزار مي شود.

آنچه بعد از قبولي در هر دو روش اهميت دارد لزوم شرکت در مصاحبه هايي است که از قبول شدگان انجام مي شود. داشتن حداقل 3 سال سابقه کار و سوابق اجرايي جالب توجه در کسب وکارهاي مختلف نيز مي تواند از جمله دلايل موفقيت شما باشد اما اجباری نیست.

 
گرايش هاي يازده گانه دانشگاه شريف شامل موارد زير هستند:

1- عمومي - 2- فناوري اطلاعات( IT ) - 3- فناوري -4 – بازاريابي- 5- تجارت 6- مديريت منابع انساني -7- کارآفريني- 8- مديريت استراتژيک-9- اقتصاد مديريت-10- مديريت پروژه-11- مديريت اجرايي( EMBA )

 

دانشگاه تهران 8 نفر روزانه – 4 نفر شبانه

دانشکده مديريت دانشگاه تهران نيز از طريق کنکور سراسري اقدام به جذب دانشجو مي نمايد. براي تحصيل غير رايگان در دوره هاي شبانه اين دانشگاه بايد در حدود 6 ميليون تومان هزينه کنيد .

 

دانشگاه صنعتي شاهرود - 6 نفر روزانه – 4 نفر شبانه

گرایشهای مدیریت سازمان و استراتژی را به کمک دانشگاه امیرکبیر ارائه می دهد . دوره شبانه آن حدود 6 میلیون تومان هزینه در بر دارد .

 

موسسه آموزش عالي غير انتفاعي و غير دولتي كيش - 15 نفر

گرایش ارائه شده در این دانشگاه گرایش بازاریابی بین الملل است ، در حدود 4.5 ميليون تومان در 5 قسط براي تحصيل در دوره هاي غير رايگان آن بايد هزينه کنيد، که این هزینه جدا از هزینه مسکن و ... است . هزینه زندگی ماهانه یک دانشجو در جزیره کیش حدود 200000 تومان است

 

دانشگاه صنعتي مالك اشتر - 10 نفر روزانه – 5 نفر شبانه

این دانشگاه گرایشهای مدیریت استراتژیک و مالی را ارائه می دهد، همچنین هزینه دوره های شبانه آن حدود 6میلیون تومان است

 

دانشگاه علوم و فنون مازندران (غير انتفاعي) - 25 نفر

اين دانشگاه با همکاري دانشگاه ITTK هند دوره هاي بسيار خوبي را براي رشته MBA پياده سازي و اجرا کرده است که در حدود 4 ميليون تومان براي تحصيل در دوره هاي غير رايگان آن بايد هزينه کنيد، همچنین این دانشگاه لینک مناسبی برای ادامه تحصیل در کشور هند می باشد .

 
ضمنا گرايش مديريت اجرايي در دانشگاههاي زير ارائه مي شود :

 دانشگاه تهران 6 نفر روزانه – 6 نفر شبانه

براي تحصيل غير رايگان در دوره هاي شبانه اين دانشگاه بايد در حدود 6 ميليون تومان هزينه کنيد.

ضمنا كلاسهاي رشته مديريت اجرايي در پردیس قم اين دانشگاه داير مي شود .

 

دانشگاه علامه طباطبايي ( 5 روزانه ، 5 شبانه )

دانشکده مديريت علامه طباطبايي نيز در گرايش مديريت اجرايي. دوره هاي نوبت دوم در اين دانشگاه هم با شهريه در حدود 6 ميليون تومان برگزار مي شود.

 

دانشگاه علم و صنعت ( 12 نفر روزانه)

دانشگاه علم و صنعت نيز از طريق کنکور سراسري و با دوره هاي رايگان و غير رايگان اقدام به گزينش دانشجو مي کند که البته از طريق آموزش الکترونيک نيز در اين رشته دانشجو می گیرد که در حدود 7 ميليون تومان هزينه در بر دارد. در اين دانشگاه فقط گرايش مديريت اجرايي تدريس مي شود.

 

سازمان مديريت صنعتي ( 15 )

اين سازمان با سابقه درخشان در زمينه آموزش هاي مختلف مديريت در رده هاي کارشناسي و ارشد چند سالي است که دوره هاي MBA را نيز آموزش مي دهد. اين سازمان در گزينش دانشجويان خود قيد 3 سال تجربه کاري و مديريتي را لحاظ کرده است و در حدود 5 ميليون تومان شهريه از دانشجويان دريافت مي کند. در اين سازمان فقط گرايش مديريت اجرايي تدريس مي شود.

 

دانشگاه یزد ( 3 روزانه ، 3 شبانه )

گرایش مدیریت اجرایی را در دو دوره شبانه و روزانه ارائه می دهد ، دوره شبانه آن حدود 6 میلیون تومان هزینه در بر دارد .

 

دانشگاه پیام نور

در تعدادي از واحدهای خود از جمله تهران (20 نفر) ، ساوه (20 نفر)، ساری (20 نفر)، قشم (20 نفر)و بابل (20 نفر) دوره مدیریت اجرایی برقرار کرده است !

 
ادامه تحصيل دكتري DBA در مالزي


 دانشگاهUPM


مدارك مورد نياز : داشتن مدرك كارشناسي ارشد با معدل حداقل ۱۵

 طول مدت تحصيل : حداقل ۶ ترم

هزينه تحصيل : كل دوره ۶ ترم ۴۲۱۵۰ رينگيت ( ۱۰.۵ ميليون تومان )

ساختار دوره : دانشجو بايد ۱۲ واحد درسي را در طول دوره انتخاب و آنها را با موفقيت بگذارند. و سپس از پروپو زال خود دفاع كرد و كار پايان نامه را شروع نمايد.

زمان ثبت نام : ترم اول تا ۱۵ مارس ترم دوم تا ۱۵ جولاي

آدرس اينترنتي دانشكده : http://www.econ.upm.edu.my

 دانشگاهUTM

 اين دانشگاه در ۳۰ كيلومتري شهر Johor Bahru قرار دارد كه فاصله آن تا كوالامپور پايتخت مالزي ۳۰۰ كيلومتر مي باشد.

در اين دانشگاه جهت ادامه تحصيل در مقطع دكتري MBA مي توانيد در دوره دكتري (P.H.D) رشته مديريت (Management) ثبت نام نماييد.
ساختار دوره : فقط بصورت by research ارائه مي شود.

 طول مدت دوره : حداقل ۶ ترم ( ۳ سال )

 پيش نياز : * كارشناسي ارشد مديريت يا رشته هاي مشابه مورد تائيد مالزي

* مصاحبه اي جهت ورود به اين دوره انجام خواهد شد.

 هزينه دوره : ترمي ۴۲۲۶ رينگيت كل دوره ۲۵۳۵۶ رينگيت ( ۶.۴ ميليون تومان )

دانشگاهUSM

 دوره دكتري DBA از سال ۱۹۹۹ در اين دانشگاه برگزار مي شود.

   ۱- ساختار دوره : اين دوره شامل دروس نظري و پايان نامه مي باشد.

 

قسمت اول: Theoretical Updating

اين قسمت شامل ۹ سمينار مي باشد.

 ادامه تحصيل رشته MBA در مقطع دكتري كه همان (DBA ( Doctor of Business Administration مي باشد كه فعلا در اين مقطع هيچ يك از دانشگاههاي ايراني پذيرش ندارند.مالزي يكي از كشورهايي مي باشند كه اخيراً خيل عظيمي از ايراني ها با توجه به هزينه نسبتاً پائين عازم آنجا مي شوند.

در سلسه مقالات فوق به بررسي دانشگاههاي مالزي كه دررشته فوق پذيرش دارند خواهم پرداخت.

دانشگاه Universiti Kebangsaan Malaysia

۱- اين دانشگاه مورد تائيد وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري مي باشد.

۲- مدت زمان اين دوره حداقل ۸ نيمسال مي باشد . ( ۴ سال )

۳- ساختار دوره : جهت دريافت مدرك DBA شما نياز به گذراندن ۶۹ واحد مي باشيد كه به شرح ذيل مي باشد.

ادامه تحصيل رشته MBA در مقطع دكتري كه همان (DBA ( Doctor of Business Administration مي باشد كه فعلا در اين مقطع هيچ يك از دانشگاههاي ايراني پذيرش ندارند.مالزي يكي از كشورهايي مي باشند كه اخيراً خيل عظيمي از ايراني ها با توجه به هزينه نسبتاً پائين عازم آنجا مي شوند.

در سلسه مقالات فوق به بررسي دانشگاههاي مالزي كه دررشته فوق پذيرش دارند خواهم پرداخت.

 دانشگاه Universiti Kebangsaan Malaysia

۱- اين دانشگاه مورد تائيد وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري مي باشد.

۲- مدت زمان اين دوره حداقل ۸ نيمسال مي باشد . ( ۴ سال )

۳- ساختار دوره : جهت دريافت مدرك DBA شما نياز به گذراندن ۶۹ واحد مي باشيد كه به شرح ذيل مي باشد.

۵- امتحان جامع : پس از گذراندن ۴۵ واحد دانشجو در امتحان جامع شركت كرده كه اين امتحان از دروس major و minor مي باشد كه مدت زمان امتحان ۸به ترتيب ۸ ساعت و ۴ ساعت براي دروس major و minor خواهد بود.

۶- پايان نامه ( تز ) : دانشجو پس از تهيه پروپوزال آن را تحويل داده و كار تحقيقاتي خود را زير نظر استاد راهنما شروع خواهد كرد.

۷- پيش نيازها :

* مدرك كارشناسي ارشد مورد تائيد مالزي

يا مدرك كارشناسي با معدل بالاي ۱۸.۵

۸- هزينه بررسي مدارك : ۳۰ دلار


 واحدهاي MBA

 دوره كارشناسي ارشد MBA به صورت كارشناسي ارشد ناپيوسته و آموزشي است. اين دوره به نام دوره MBA در اكثر نظامهاي آموزش عالي كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه ارائه ميشود . با توجه به اينكه فارغ التحصيلان رشته هاي مختلف و به خصوص رشته هاي فني و مهندسي وارد اين دوره مي شوند و بايد با مباني و اصول مديريت علمي و دانش روز مديريت در حوزه هاي مختلف آشنا شوند، طول دروه حداقل 2 و حد اكثر 3 سال بوده و تعداد واحدهاي لازم براي فارغ التحصيل شدن بر خلاف ساير فوق ليسانسها که ۳۶ واحد است 58 واحد درسي است. بنابراين دانشجويان اين دوره، مانند ساير دانشجوياني كه در ساير نقاط جهان در اين رشته به تحصيل مي پردازند، براي تكميل دوره خود در طي 2 سال يا 4 ترم بايد به طور متوسط در هر نيمسال تحصيلي حدود 14 واحد درسي را بگذرانند. به اين لحاظ دوره كارشناسي ارشد MBA ، دوره سنگين و پر كاري است و دانشجوياني كه وارد اين دوره ميشوند بايد از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصيل در وضعيت خوبي قرار داشته باشند. دانشجويان ورودي به اين دوره از فارغ التحصيلان زبده رشته هاي مختلف پذيرفته خواهند شد .

گروه بندي دروس دوره كارشناسي ارشد MBA
برنامه دوره كارشناسي ارشد MBA شامل 58 واحد نيمسالي به شرح ذيل است :
الف- دانش زير بنائي مديريت 19 واحد
ب- دانش عمليات پنجگانه مديران 15 واحد
ج- دانش يك حوزه تخصصي 21 واحد
د- پروژه كارشناسي ارشد 3 واحد
هدف دروس ارائه شده در هريك از گروه هاي مزبور به شرح زير است :
الف- در گروه دروس مربوط به دانش زير بنائي مديريت، دانشجويان با زيرساخت هاي دانش مديريت آشنا ميشوند . اين زيرساخت ها در زمينه هاي علوم اقتصادي، حسابداري، روشهاي كمي در تصميم گيري و بهينه سازي، سيستمهاي اطلاعاتي، حقوق تجارت و ارتباطات قراردارد.

ب- در گروه مربوط به دانش عمليات پنجگانه مديريت دانشجويان با مباني نظري مربوط به عمليات اصلي مديران آشنا ميشوند. دانشجويان صرفنظر از گرايش تخصصي خود در اين دوره كارشناسي ارشد لازمست با نظريات و تئوريهاي موجود در حوزه عمليات اصلي همه مديران شامل برنامه ريزي، كنترل، سازماندهي، مديريت نيروي انساني، رهبري و رفتار سازماني آشنا شوند. در حوزه رهبري و رفتار سازماني، روانشناسي و رفتار انساني نيز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ج- در گروه دروس مربوط به دانش يك حوزه تخصصي، دانشجويان با دانش و فنون يك حوزه تخصصي مديريت به طور عميقتر آشنا ميشوند. امروزه با گسترش رشته مديريت، هر يك از حوزه هاي تخصصي آن نظير مديريت عمليات، مدير مالي و يا مديريت استراتژيك حاوي نظريه ها و مطالب گسترده و عميقي است كه فراگيري همه آنها در يك دوره كارشناسي ارشد عملي و ضروري نيست. در واقع دانشجويان دوره كارشناسي ارشد با توجه به علاقه خود و امكانات مركز آموزشي محل تحصيل خود ميتوانند به طور عميق فقط وارد يك حوزه تخصصي شود. لذا 21 واحد درسي در هر يك از ده حوزه تخصصي ارائه ميشود. حوزه هاي تخصصي عبارتند از :

1- استراتژي 2- اقتصاد مديريت 3- مديريت بازاريابي 4- مديريت تكنولوژي 5- مديريت توسعه سازمان و منابع انساني 6- مديريت ديناميك سيستمها 7- سيستمهاي اطلاعاتي مديريت 8- مديريت عمليات 9- كارآفريني و 10- مديريت مالي است.

علاوه بر ده حوزه تخصصي مزبور يك حوزه عمومي نيز در نظر گرفته شده است تا دانشجويان بتوانند با موافقت آموزش دانشكده تركيبي از دروس دو يا چند حوزه را مطابق با نيازها و علايق خود انتخاب نمايند.

د- علاوه بر دروس تخصصي، دانشجويان موظف به انجام يك پروژه به ارزش 3 واحد در حوزه تخصصي خود ميباشند. هدف از انجام اين پروژه كاربرد دانش تخصصي كسب شده در ارتباط با يك مورد عملي است.

نظر به اينكه دانشجويان از گرايش هاي مختلف وارد اين دوره خواهند شد، لذا براي موفقيت در واحدهاي درسي مزبور ميبايست در صورت ضرورت چند درس را به عنوان پيش نياز اخذ نمايند. بديهي است چنانچه درسي از دروس پيشنياز در مقاطع تحصيلي قبلي اخذ شده باشد، در صورت موافقت دانشكده دانشجو از گذاراندن مجدد آن معاف خواهد بود .
  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.